Skoki narciarskie i Wisła śladami Adama Małysza

Wisła to miasto, z którego pochodzi jeden z najwybitniejszych skoczków w historii, idol i sportowy bohater naszego dzieciństwa-Adam Małysz. Od 2000 roku zaczął dostarczać nam tak wielu emocji i wzruszeń, że oglądanie skoków stało się nieodłącznym rytuałem każdej zimy, aż do dzisiaj. Choć Adam zakończył karierę narciarską już parę lat temu (w 2011 r.), a obecnie godnym jego następcą jest Kamil Stoch, to wspaniale jest wrócić czasem do tamtych wspomnień… na przykład wybierając się do Wisły!

Czy zimą czy latem, Wisła pełna jest Małysza. Poczynając od skoczni jego imienia, na czekoladowej figurze kończąc. Dlatego pomyśleliśmy, że wypad na konkursów skoków będzie bardzo dobrą okazją do odbycia sentymentalnej podróży do czasów Małyszomanii. Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy w Wiśle znajdują się na poniższej mapie:

Skocznia narciarska im. Adama Małysza 

Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki do Wisły jest konkurs letniego Grand Prix w skokach, ale zanim dotrzemy na skocznię w pełnym kibicowskim ekwipunku, warto przyjechać tu jeszcze przed zawodami i wyjechać wyciągiem krzesełkowym na samą górę, gdzie w wieży dla zawodników znajduje się kawiarnia “Adama K120”. Z pięknym widokiem na okolicę, a przede wszystkim na skocznię widzianą z góry, idealnie jest zrobić sobie krótki przystanek na kawę. Wszystko w towarzystwie zdjęć i pamiątek związanych z patronem skoczni.

Oprócz kawy kawiarnia ma w swojej ofercie również inne ciepłe i zimne napoje, przekąski oraz pamiątki, np. miniaturowa figurka skoczni. 

Dopóki na samej skoczni nic się jeszcze nie dzieje, można też wejść na trybuny i zrobić zdjęcie na tle skoczni bez tłumów.

A pod skocznią w dniu zawodów biznes kibicowski kwitnie rzecz jasna od samego rana.

Galeria “Sportowe trofea Adama Małysza”

W rodzinnym mieście naszego mistrza mamy okazję wrócić wspomnieniami do wspaniałych chwil, które cała Polska przeżywała razem z Adamem Małyszem, gdy wygrywał najważniejsze trofea w karierze. A to za sprawą galerii, którą sam Adam postanowił otworzyć ku uciesze kibiców. W środku oprócz wspomnianych najważniejszych nagród, takich jak medale olimpijskie czy Kryształowe Kule, podziwiać można oczywiście wiele innych medali i statuetek, również z początków kariery Adama, a także jego sprzęt narciarski.

Podejrzewam, że dzięki galerii Adam zaoszczędził pewnie sporo miejsca w domu, bo kolekcja jaką zgromadził przez lata swojej kariery jest na prawdę imponująca. Dwa pomieszczenia zajmują same medale i puchary za osiągnięcia w skokach, a dwa pozostałe to zbiór sprzętu, m.in. nart, kasków, plastronów i kombinezonów, oraz różnych innych pamiątek i odznaczeń.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
>> Na oficjalnej stronie galerii można upewnić się wcześniej co do ceny i godzin otwarcia (tak na wszelki wypadek), ale w lipcu 2019 r. za bilet normalny płaciliśmy 6 zł od osoby.
>> Godziny zwiedzania to 10-17 (w niedziele poza sezonem 10-15).
>> Pamiętajcie, że w salach z trofeami sportowymi nie można robić zdjęć.
Odwiedź witrynę galerii

Bar “U Bociana”

Czy wiedzieliście, że w tym niepozornym barze mieści się Fan Klub Adama Małysza? Gdy Adaś zaczął wygrywać pierwsze zawody, jego tata i pozostali kibice świętowali te sukcesy właśnie w tym miejscu. Można zatem założyć, że jeśli zawita się tu w zimie, kufel piwa wypity podczas konkursu skoków okaże się magicznym eliksirem przenoszącym nas w czasie. Tym bardziej, że w środku znajdują się liczne pamiątki, zdjęcia czy nawet stare wycinki z gazet związane z naszym mistrzem.

Aleja Gwiazd Sportu i Adam Małysz z czekolady

Na deptaku tuż przy rynku w Wiśle znajduje się Aleja Gwiazd Sportu – szereg pamiątkowych tablic poświęconych postaciom związanym ze sportem, ale przede wszystkim ze skokami narciarskimi. Aleja powstała by upamiętnić otwarcie skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w 2008 r. Najważniejszą osobą w tym gwiazdozbiorze jest oczywiście Adam, ale z pewnością wielu z was rozpozna większość pozostałych nazwisk. Swoje tablice mają tu m.in. Apoloniusz Tajner, Piotr Żyła czy Jan Szturc.

Również tuż przy rynku, bo w korytarzu Domu Zdrojowego, podziwiać można figurę Adama Małysza wykonaną z białej czekolady. Stowarzyszenie Cukierników RP wyrzeźbiło ją 18 lat temu w podziękowaniu dla najwybitniejszego polskiego skoczka. Od tamtego czasu naszego mistrza kilku fanów zdążyło już nadgryźć, a ponadto Adamowi przybywało trofeów. Rzeźba przeszła więc rekonstrukcję w roku 2007 i dzisiaj znajduje się już w bezpiecznej gablocie. Czekoladowy Adam trzyma narty i medal, a jego postać otoczona jest czterema Kryształowymi Kulami.

Inne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić w Wiśle

Podobno nie samymi skokami człowiek żyje. Oto propozycja kilku ciekawych miejsc, które również warto odwiedzić będąc w Wiśle.

Muzeum Magicznego Realizmu – Ochorowiczówka

Miejsce to zaskoczyło nas z dwóch powodów. Po pierwsze zastaliśmy tam wystawę prac Salvadora Dalego, które muzeum wypożyczyło od prywatnego kolekcjonera z Paryża. Po drugie człowiek, od którego wzięła się nazwa muzeum okazał się być szalenie interesującą osobistością. Julian Ochorowicz był psychologiem, naukowcem i wynalazcą. Jako pierwszy stworzył urządzenie, które pozwoliło na emisję dźwięku, a także dzięki niemu nie zburzono po zakończeniu wystawy światowej wieży Eiffla!

Zachęcam do odwidzenia Ochorowiczówki, w której nie tylko zobaczycie intrygujące dzieła współczesnych artystów magicznego realizmu, ale także poznacie magiczną historię Juliana Ochorowicza. A póki co zainteresowanych odsyłam do oficjalnej strony muzeum.

Wiadukt kolejowy

W XIX wieku rozpoczęto budowę sieci kolejowej do Wisły, która dotychczas przez brak kolei nie była łatwo dostępnym kierunkiem dla turystów. Siedmioprzęsłowy wiadukt wybudowano w latach 1931-1933. Niby zwykły wiadukt, a jednak robi wrażenie. Na zdjęciach z lotu ptaka prezentowałby się z pewnością jeszcze lepiej. 

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego

Już sam budynek muzeum jest zabytkowy – pochodzi z 1974 r. i był niegdyś karczmą. Przekraczając jego progi, wkraczamy w świat regionalnej kultury ludowej. Jak ubierali się górale Beskidu Śląskiego? Jak wyglądały przedmioty użytku codziennego, narzędzia rolnicze? Jak pracował cieśla, kowal albo tkacz? Wszystkiego można dowiedzieć się właśnie w tym miejscu. Ponadto, tuż obok muzeum znajduje się kilka drewnianych budynków – to Enklawa Budownictwa Drewnianego. Zaglądnąć można do kuźni, koliby pasterskiej i chałupy komornika.

Restauracje

Podczas naszego krótkiego wypadu do Wisły nie mieliśmy zbyt wiele czasu na testowanie lokalnych lokali gastronomicznych, ale za to jak już weszliśmy gdzieś coś zjeść to był to strzał w dziesiątkę, zarówno pod względem doznań smakowych, jak i estetycznych. 

Karczma “U Karola” to zdecydowanie warty polecenia przystanek na kulinarnej mapie Wisły. W klimatycznej karczmie zasmakować można pysznych regionalnych specjałów w przystępnej cenie. Polecamy biesiadę regionalną dla dwóch osób!

A tuż obok karczmy znajduje się Stara Winiarnia – restauracja bardziej nowoczesna i elegancka, ale również klimatyczna i przytulna. Połączona jest z uroczym sklepikiem z ozdobami do domu i który również stanowi część wystroju wnętrza.

Konkurs skoków narciarskich – wskazówki praktyczne

Skoki w Polsce cieszą się ogromną popularnością, zarówno latem jak i zimą. Dlatego też bilety na letnie zawody warto kupić z wyprzedzeniem, żeby zapewnić sobie porządane przez nas miejsce na trybunach. Na zimowy konkurs natomiast, tym bardziej należy pospieszyć się żeby w ogóle kupić bilety. 

W dniu zawodów zalecamy dobrze się zorganizować, aby bezstresowo dotrzeć na skocznię. Jeśli wybieramy się do Wisły samochodem, trzeba pamiętać, że parking przy skoczni nie jest duży i należy przyjechać na niego dużo wcześniej, jeśli chcemy na nim stać. Parkingi przy restauracjach w bliskiej okolicy skoczni są opcją, ale restauracje mogą za postój w dniu zawodów pobierać dość wysoką opłatę. Plus, istnieje ryzyko, że w drodze na skoki utkniecie w korku, jeśli nie przyjedzie odpowiednio wcześnie.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc dotarcie na zawody na nogach. Jeśli nocujecie w Wiśle, to warto rozejrzeć się za hotelem niedaleko skoczni. I oczywiście, należy zrobić to z wyprzedzeniem kilkumiesięcznym (przynajmniej na pewno na konkurs zimowy). 

Niedługo znów wybieramy się do Wisły, na zimowy konkurs Pucharu Świata, zatem mamy nadzieję zobaczyć nowe oblicze tego miejsca. Atmosfera w lecie z pewnością nie jest tak gorąca (w przeciwieństwie do temperatury powietrza), jak w zimie, ale w końcu skoki to sport typowo zimowy.

Ciekawa jestem czy jest wśród was ktoś, kto woli oglądać skoki na igielicie niż na śniegu? 🙂

Kilka osób mówiło nam, że w Wiśle oprócz skoczni nic nie ma. Nie dajcie się zwieść – Konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich to świetna okazja żeby odkryć co miasto ma do zaoferowania (zwłaszcza Małyszomaniakom). Kilku miejsc niezwiązanych ze skokami w naszym zestawieniu zabrakło przez to, że pogoda pokrzyżowała nam plany, ale mam nadzieję nadrobić braki już wkrótce. A wy, jakie miejsca w Wiśle polecacie?

Koniecznie zobaczcie film z naszego wyjazdu do Wisły

Więcej o skokach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *