Islandia południowa – 10 najlepszych miejsc

W dzisiejszym poście kończymy powoli naszą Ring Road dookoła Islandii. Dotarliśmy na południe – naszą ulubioną część wyspy, obfitującą w miejsca zapierające dech w piersiach – od wodospadów, poprzez niesamowite formacje skalne aż po lodowcowe laguny. Zobaczcie sami!

Lodowiec Vatnajökull

Będąc na Islandii warto wybrać się na wycieczkę na lodowiec. My pojechaliśmy wielkim jeepem na największy lodowiec Europy Vatnajökull wraz z firmą Ice Explorers i to było jedno z najbardziej niesamowitych przeżyć w naszym życiu. Oczywiście firm i rodzajów wycieczek jest dużo więcej. Można też spróbować spaceru po lodowcu albo jazdy na skuterach śnieżnych, czego mam nadzieję uda nam się jeszcze doświadczyć. Póki co możemy powiedzieć, że na wycieczkę jeepem warto pojechać. Po drodze na lodowcu mieliśmy kilka przystanków żeby wyjść z auta, napawać się widokami i porobić zdjęcia. W kilku słowach można opisać pobyt na lodowcu: bezkresna biel, zimny wiatr i ogólnie rzecz biorąc ziiimnoo…ale za to jakże majestatycznie 🙂

Strona firmy Ice Explorers: http://explorers.is

Heinabergslón

Jest to laguna lodowcowa położona u stóp Heinabergsjökull, będącego częścią lodowca Vatnajökull. Heinabergslón jest mniejszy i nie tak popularny jak Jökulsárlón, ale robi równie duże wrażenie. No i jest tu mniej turystów, a to duży atut 🙂

Jökulsárlón

Ta ogromna laguna lodowcowa jest jednym z miejsc, które trzeba zobaczyć będąc na Islandii. Można nawet wykupić rejs łodzią pośród tych ogromnych brył lodu. Widoki i kolory są przepiękne, ale jest to niestety wynik topnienia lodowca Vatnajökull, który za kilkadziesiąt lat ma podobno zniknąć całkiem… Jökulsárlón położony jest tuż przy głównej drodze więc nie można go przegapić. Dodam tylko, że po drugiej stronie mostu znajduje się czarna plaża, na którą wyrzucane są bryły lodu wypływające z laguny i o niej też warto pamiętać.

Svartifoss

Na południu Islandii znajdziemy sporo wodospadów i sporo bazaltowych kolumn. Na terenie Parku Narodowego Skaftafel jest takie miejsce, gdzie jedno łączy się z drugim – mowa o wodospadzie Svartifoss, który otoczony jest tymi przypominającymi organy skałami. Super miejsce, do którego prowadzi z parkingu przyjemna trasa.

Dverghamrar i Foss á Siðu

Dverghamrar to pięknie wyrzeźbione formacje skalne – bazaltowe kolumny, podobne do tych z plaży Reynisfjara, ale mniej znane. Raczej nie ma tu tak wielu turystów, zatem tym bardziej warto się zatrzymać. A jako bonus po drugiej stronie ulicy znajduje się także mało znany, ale również bardzo ładny wodospad Foss á Siðu.

Fjaðrárgljúfur

Piękny i zakręcony kanion, głęboki na ok. 100 m i długi na ok. 2 km. Szacuje się, że został uformowany pod koniec ostatniej Epoki Lodowcowej, ok. 9000 lat temu, ale jego podłoże skalne może mieć nawet 2 miliony lat.  Jeśli macie czas to możecie wybrać się na spacer wzdłuż kanionu. 

Reynisfjara i Reynisdrangar

 

 

 

Czarny piasek, formacje skalne wyłaniające się z oceanu i niepowtarzalne bazaltowe kolumny Reynisdrangar- z tego słynie plaża Reynisfjara. Miejsce na prawdę wyjątkowe, ale równie niebezpieczne. Nie dajcie się zwieść niewinnym falom – potrafią być zabójcze. Odnotowano kilka przypadków, gdy turystów ocean po prostu przewrócił i wessał. Jednak jeśli zachowanie ostrożność i respekt wobec potęgi natury, wówczas nie ma się czego bać.

Dyrhólaey

Ogromny skalny łuk na wodzie robi wrażenie. Nawet ptaki postanowiły to docenić i mają tu swoje gniazda, przez co w sezonie lęgowym atrakcja jest zamknięta dla turystów (1.05-25.06). Podobno można tu spotkać maskonury, ale nam się to nie udało. Dookoła znajdują się też inne wystające z wody skały pochodzenia wulkanicznego. 

Skógafoss

Sami nie wiemy co powiedzieć, to jest po prostu cud natury… Jedno z najpiękniejszych miejsc na Islandii, zwłaszcza gdy świeci słońce i przy wodospadzie tworzy się podwójna tęcza. WOW! Można również wyjść po schodach na taras widokowy ponad wodospadem i podziwiać widoki lub pójść dalej w górę rzeki szlakiem do Þórsmörk.

Seljalandsfoss

Magia tego wodospadu polega na tym, że można go obejść dookoła. Po takim spacerze za ścianą wody człowiek jest przemoczony i szczęśliwy, a do tego wodospad daje możliwość zrobienia cudownych ujęć! Uważajcie tylko żeby się nie poślizgnąć.

Południowa część wyspy z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Trudno się dziwić, ponieważ ten region bogaty jest w niesamowite i rzadkie cuda natury. Podróż dookoła Islandii można rozpocząć od południa żeby mieć pewność, że niczego nie ominęliśmy lub też zakończyć ją tutaj i najlepsze widoki zostawić sobie na sam koniec. Jedno jest pewne – południa nie można ominąć!

Poczytaj więcej o Islandii
9 NAJWIĘKSZYCH atrakcji Islandii

Islandia oferuje turystom wiele znakomitych atrakcji. Można tu zobaczyć przede wszystkim spektakularne wodospady oraz przeróżne skutki wulkanicznej działalności wyspy. A oto nasz subiektywny ranking 9 miejsc, które musisz zobaczyć będą w tym kraju! Czytaj więcej

Niesamowita zorza

Słyszeliście już zapewne o burzy słonecznej, dzięki której możliwe było obserwowanie zorzy polarnej w Polsce (!!!). Nie mogliśmy być świadkami tego rzadkiego zjawiska, ale nie narzekamy, gdyż aktualnie znajdujemy się na Islandii. A skoro zorza widoczna była w Polsce, to co się dopiero działo tutaj? Oj działo się dużo! Na tyle, że chcemy podzielić się z wami fotorelacją z tego nieziemskiego show! Czytaj więcej

Islandzki SKYR vs. polskie odpowiedniki [TEST]

W islandzkiej kuchni królują ryby, jagnięcina, śmietana, gofry i tradycyjny wyrób mleczarski o nazwie SKYR. Ten ostatni zawojował w ostatnim czasie polskie spożywczaki, dlatego też postanowiliśmy sprawdzić czy słusznie zasługuje na miano jogurtu typu islandzkiego, ile wspólnego ma z oryginałem i który lepiej wybrać. Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *