Flamingi na Cyprze 🦩🇨🇾

Na Cypr wybraliśmy się przede wszystkim w celu obserwacji flamingów, które przylatują na wyspę Afrodyty zimować. W tym wpisie zebrałam kilka ciekawostek o tych niezwykłych stworzeniach oraz kilka porad praktycznych jak je obserwować, żeby je faktycznie zobaczyć.

Kiedy i gdzie dokładnie jechać?

Flamingi na Cyprze przebywają mniej więcej w okresie od listopada do marca, a szukać ich można na 4 cypryjskich jeziorach: w Larnace, Akrotiri (Limassol), Oroklini i Paralimni.

Słone jezioro w Larnace
Jezioro w Oroklini

W Oroklini flamingów nie widzieliśmy, a Paralimni było wyschnięte. Udało nam się je spotkać w Akrotiri i Larnace. Jako najlepsze miejsce do obserwacji polecamy Larnakę. W Akrotiri ptaki ciężej zobaczyć, natomiast można tutaj zaglądnąć do Akrotiri Environmental Education Center

Jezioro Limassol

Poniżej parę ujęć ze słonego jeziora w Larnace:

Flamingi na tle meczetu Hala Sultan Tekke w Larnace
Młode flamingi na jeziorze w Larnace

Jak obserwować flamingi żeby je faktycznie zobaczyć?

Po pierwsze, najlepiej przyjść nad jezioro z samego rana, ponieważ flamingi brodzą wtedy najbliżej brzegu. Dlaczego akurat wczesny poranek? Nad jeziorem nie kręcą się wtedy ludzie, którzy zachowują się nieodpowiednio i płoszą ptaki. Po prostu. A o tym, jakie są te nieodpowiednie zachowania, opowiem niżej.

Po drugie, weź dobrą lornetkę/teleobiektyw. Odpowiedni sprzęt to podstawa jeżeli chcesz nacieszyć oko różowymi przyjaciółmi. Bo jeżeli nie chcesz im zaszkodzić, to nie możesz podejść zbyt blisko, a to oznacza, że ani twoje oko ani aparat w telefonie flaminga dość dobrze nie zobaczą. My posiłkowaliśmy się lornetką.

Zdjęcie zrobione w godzinach porannych. Gdybyśmy przyszli jeszcze wcześniej, prawdopodobnie ptaki byłby jeszcze bliżej brzegu.

Często popełniane błędy, czyli czego nie robić?

Nie wchodzić do jeziora (dotyczy również jego wyschniętych partii). 

Tablice ostrzegawcze nad jeziorem nie są do końca jasne, przez co znakomita większość osób niestety uznaje, że jezioro jest tylko tam gdzie woda. My z początku też błędnie zrozumieliśmy ten przekaz. A chodząc po terenie jeziora, ludzie nieświadomie depczą pokarm flamingów, który znajduje się w mule. 

Z resztą zdarzały się i przypadki, kiedy ktoś właził nawet do wody. Jedną kobietę trzeba było ewakuować bo ugrzęzła w błocie, a innego pana aresztowano (podobno był to Polak).

Wyschnięta część jeziora.
Takie tablice mają odstraszać turystów od chodzenia/jeżdżenia po jeziorze.

Nie podchodzić zbyt blisko. 

Flamingsy są wrażliwe na ruch, dźwięk i kolory. Gdy poczują się niepewnie lub się przestraszą, zaczną cofać się wgłąb jeziora, gdzie woda nie jest już tak płytka jak przy brzegu i wówczas w poszukiwanie jedzonka będą musiały włożyć więcej wysiłku.

Zdjęcie zrobione w środku dnia. Jak widać flamingi są już daleko od brzegu.

Flamingowe ciekawostki 

  • Flamingi odżywiają się planktonem, algami i skorupiakami. Kolor piór zawdzięczają karetonoidom, zawartym w przyswajanym pożywieniu.
  • Po narodzinach są białe, potem szare, aż w końcu różowieją (od czego? patrz punkt wyżej). W okresie godów kolor piór jest intensywniejszy.
  • W swoich dziobach posiadają specjalne filtry, dzięki którym rozdzielają jedzenie od błota.
  • Stanie na jednej nodze służy regulacji temperatury.
  • Śmieszne tuptanie flamingów w wodzie służy temu, aby pokarm zawarty w błocie odbił się od ziemi. One je wtedy łapią i filtrują od mułu w dziobie.
  • Są monogamistami. A wszystko zaczyna się od niezwykłego tańca godowego, choć dla nas wyglądającego dość zabawnie. Natomiast samicy taneczne ruchy mają zaimponować. Gdy już tak się stanie i wybierze ona swojego przyszłego partnera, zostają parą do końca życia.
  • Składają jedno jajo rocznie. Swoje młode rozpoznają po dźwiękach, jakie mały flaming wydaje.
  • Zarówno mama flaming, jak i tata flaming produkują mleko dla malucha, a po takim solidnym karmieniu swojego dziecka rodzice… płowieją, chwilowo tracą swój piękny kolor. Z resztą sami zobaczcie jak to wygląda na filmie poniżej! Zwócrcie uwagę na kolor mleka!
  • Jest 6 rodzajów flamingów. Na Cyprze podziwiać możemy Greater Flamingo (flaming różowy). Zobaczcie również ten krótki filmik, który zamieszczam poniżej. Dowiecie się z niego jak wyglądają pozostałe odmiany, ile flaming może urosnąć i dlaczego nie każdy jest jednakowo różowy!

A co z tą Arubą?

Zapewne kojarzycie rajskie obrazki prosto z Karaibów, gdzie na pięknej plaży brodzi sobie małe stadko flamingów. Widok jest cudny do czasu kiedy dowiadujesz się, że najprawdopodobniej tym ptakom podcina się skrzydła, aby nie odleciały i mogły nadal zabawiać swoim widokiem turystów. Jedyny plus za to, że owa plaża z flamingami jest prywatną własnością hotelu i przebywać na niej może ograniczona ilość tylko i wyłącznie osób dorosłych. W każdym razie dla nas to za mało, dlatego postanowiliśmy w zeszłym roku zrezygnować z wymarzonej wycieczki flamingoznawczej na Arubę, na rzecz Cypru. Przy okazji zaoszczędziliśmy.

A jeśli flamingi na Karaibach, to lepiej wybrać się na Bonaire, którego ptakiem narodowym jest właśnie flaming! 

Źródło: Pixabay

Flamingi na świecie

Flamingi to przepiękne stworzenia, mają tyle wyjątkowych cech i zdecydowanie wyróżniają się z tłumu! Ja kompletnie straciłam dla nich głowę, a tą sympatią zaraziłam też trochę mojego męża, dlatego też w przyszłości na pewno będziemy chcieli odwiedzić kraje, w których flamingi występują naturalnie, a żyją w wielu zakątkach świata! Dla mnie zaskoczeniem było Bonaire, bo dotychczas słyszałam tylko o Arubie,  oraz to w jak wielu regionach europejskich można je spotkać. W Europie oprócz Cypru takimi miejscami są Sardynia, Camargue we Francji, a podobno nawet i niektóre miejsca we Włoszech i Grecji. 

Źródło: Pixabay

Jeśli tak jak ja uwielbiacie flamingi, to mam dla was jeszcze jeden niesamowity filmik o wielkim stadzie w Kenii. Różowe, wolne, szczęśliwe i w ogromnych ilościach. Czyż to nie jest piękny widok? 🙂

Zobacz co jeszcze ciekawego oferuje Cypr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *