2 powody, dla których warto odwiedzić Sanok

Położone w dolinie Sanu małe miasto Sanok to świetna propozycja na weekendowy wypad zarówno dla miłośników historii, etnografii, jak i fanów sztuki. To ze względu na dwa miejsca, naszym zdaniem mocne punkty na mapie kulturalnego Sanoka – największy w Polsce skansen oraz Muzeum Historyczne, do którego przywiodła nas twórczość Zdzisława Beksińskiego.

Muzeum Historyczne w Sanoku

Dawniej gotycki, od XVI wieku już renesansowy zamek sanocki jest dziś siedzibą Muzeum Historycznego, w którym podziwiać możemy zbiory sztuki dawnej i współczesnej.

To co wyróżnia zamkowe zbiory to najcenniejsza w Polsce kolekcja ikon i…

Ikonostas

…i galeria prac pochodzącego z Sanoka Zdzisława Beksińskiego, który cały swój dorobek artystyczny zapisał właśnie Muzeum Historycznemu w swoim rodzinnym mieście. Nie ukrywamy, że wystawa Beksińskiego była głównym celem naszych odwiedzin w Muzeum Historycznym. Największe wrażenie zrobiły na nas jego fantastyczne obrazy, ale w skład galerii wchodzą również rzeźby, grafiki i fotografie.

Warszawska pracownia artysty również została “przeniesiona” do muzeum.

Muzeum Historyczne w Sanoku to również m.in. zbiory sztuki współczesnej, sakralnej kościoła rzymsko-katolickiego, sarmacka sztuka portretowa, zbiory archeologiczne, militaria, a także dwa niemieckie schrony z lat 1940-41.

Z galerii Mariana Kruczka

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to największe muzeum etnograficzne w Polsce, jego ekspozycja zajmuje powierzchnię 3800 m2. W Skansenie mamy okazję zapoznać się z kulturą i budownictwem ludności zamieszkującej do lat 40’ XX wieku tereny Bieszczad i Beskidu Niskiego. Grupy etnograficzne, o których mowa to Pogórzanie, Bojkowie, Łemkowie i Zamieszańcy. Dlatego też warto odwiedzić Sanok jako jeden z pierwszych przystanków na mapie po drodze do Bieszczadów.

Skansen znajduje się na wolnym powietrzu, zatem jest to też idealna okazja na spacer. Można sobie wyobrazić, że spacerujemy po dawnych wsiach. Warto jednak przeznaczyć sobie na to miejsce trochę więcej czasu, 2-3 godziny powinny wystarczyć żeby na spokojnie wszystko zobaczyć.

Skansen daje możliwość przeniesienia się w czasie i głębszego poznania kultury dawnych mieszkańców. Każdy może wejść do środka budynku i zobaczyć jak wyglądało wnętrze, a tym samym spróbować wczuć się w tamtejsze życie.

Powyżej wnętrze domu przeciętnego mieszkańca wsi, a poniżej plebania.

Jest i szkoła

Dwa muzea a tyyyle zwiedzania. Na każde z tych dwóch miejsc trzeba poświęcić po 2-3 godziny. Warto też iść na spacer po rynku i okolicy zobaczyć kilka zabytkowych budynków, a na koniec zrelaksować się w jednej z kawiarni.

Na koniec tradycyjnie zapraszamy na film jako rozwinięcie tematu 🙂

Więcej o Bieszczadach
Na bieszczadzkim szlaku – Tarnica

Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, a do tego jaki malowniczy. Góry porośnięte lasami, rozległe połoniny, świeże powietrze i do tego niezbyt wymagający szlak wiodący na górę sprawiają, że Tarnica przyciąga wielu piechurów. Chwalimy się naszymi zdjęciami z wędrówki i podpowiadamy jak spotkać w górach dziką przyrodę a nie dzikie tłumy. Czytaj więcej

Nad Jeziorem Solińskim

Podróży przez Bieszczady ciąg dalszy. Prezentujemy jak wygląda wschód słońca nad Jeziorem Solińskim, gdzie kręcono jedną ze scen do serialu “Wataha” oraz gdzie w Bieszczadach spróbować dobrej, regionalnej kuchni 🙂 Czytaj więcej

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *