9 rzeczy, które można robić w Bieszczadach i okolicach

Postanowiłeś rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Świetnie! Ale właściwie gdzie dokładnie i co tam robić? Jeśli nurtują Cię te i inne pytania to przeczytaj ten post. Po serii bieszczadzkich wpisów na naszym blogu, nadszedł czas na krótkie i konkretne podsumowanie. 

Iść na wędrówkę jednym ze szlaków

Bieszczady słyną z piękna przyrody, zatem obowiązkowo trzeba wybrać się na jedną z pieszych wędrówek, proponowanych przez Bieszczadzki Park Narodowy.

My wyszliśmy z Wołosatego na Tarnicę.

Wypocząć nad Jeziorem Solińskim i przejść się po zaporze

Jezioro Solińskie i zapora to jedne z pierwszych skojarzeń, gdy myślimy o Bieszczadach. Miejsca turystyczne, ale ważne dla regionu i po prostu piękne.

Odkryć bieszczadzkie wodospady

Polska raczej z wodospadami się nie kojarzy, ale nie znaczy to, że ich nie mamy. Wiedzieliście, że w samych Bieszczadach udało nam się znaleźć aż (a może tylko) 5 ?

Odwiedzić żubry

Polska to żubrowe serce Europy. Te największe europejskie ssaki lądowe zagrożone są wyginięciem i dlatego otoczone są szczególną ochroną. W Polsce żyje 5 wolnych populacji, w tym jedna na terenie Bieszczadów. Można spróbować znaleźć je na własną rękę lub udać się do Zagrody Pokazowej Żubrów w Mucznem i podziwiać ich sielankowe życie z bliskiej odległości. Wstęp wolny, otwarte codziennie.

Zobaczyć zabytkowe cerkwie

Drewniane cerkwie są charakterystyczne dla regionu Bieszczadów. Tych ważnych kulturowo zabytkowych budowli jest całkiem sporo i zdecydowanie warto zobaczyć choć kilka z nich.

Spróbować lokalnej kuchni

W Hiszpanii próbujesz kuchni hiszpańskiej, w Azji azjatyckiej, a w Bieszczadach? A w Bieszczadach łemkowsko-bojkowskiej!

Gdzie? Na przykład w restauracji “Oberża Zakapior”.

Odkryć miejsca z historią

Takie jak ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu czy ruiny zamku w Sobieniu.

Odwiedzić Sanok

Muzeum Budownictwa Ludowego i Muzeum Historyczne to świetny pomysł na całodniową wycieczkę do Sanoka. A na koniec pyszne lody na sanockim rynku 🙂

Przejechać się drezyną lub Bieszczadzką Kolejką Leśną 

Czynne tylko w sezonie. Nam nie udało się skorzystać, choć chcieliśmy. Z relacji znajomych wiemy, że warto.

Jak widzicie w Bieszczadach każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy tu zarówno piękną, dziką przyrodę, jak i miejsca z kulturą i historią. Mam nadzieję, że wpis ten okaże się dla kogoś pomocny i spędzicie na podkarpaciu udany weekend, a może i cały urlop. Dla zainteresowanych, zapraszamy do przeczytania naszych innych postów o tym przepięknym polskim regionie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *